piątek, 25 maja 2012

Spawanie dla laików

źródło: galagar.pl
źródło: galagar.pl
Spawalnictwo, a dokładniej mówiąc spawanie elektryczne, to temat rzeka. Dla przeciętnego użytkownika kryje się pod tym hasłem tylko "spawarka", czyli maszyna, która za pomocą prądu jest w stanie połączyć dwa kawałki metalu. Jest w tym uogólnieniu oczywiście część prawdy, ale żeby zrozumieć ideę spawania trzeba mieć zdecydowanie więcej informacji chociażby o samych metodach spawalniczych. Powszechnie przyjęło się, że istnieją trzy główne rodzaje spawania elektrycznego, które - każde z osobna - może się przydać i przydaje się w zupełnie innych sytuacjach. I tak mamy niewiele mówiące laikowi nazwy MMA, TIG oraz MIG/MAG, które w telegraficznym skrócie postaramy się opisać.
Na początku najprostsza i najstarsza metoda, a więc MMA (ang. Manual Metal Arc Welding). Tutaj za pomocą spawarki pomiędzy elektrodą topliwą (pokrytą "otuliną", która podczas topienia się elektrody staje się niejako warstwą ochronną dla spawu, gazem ochronnym) a spawanym materiałem, powstaje łuk elektryczny topiący spawany materiał. Elektroda jest tym dodatkowym materiałem, która łączy spawane elementy. Urządzenia do spawania MMA dzieli się na transformatorowe (ciężkie, o małej wydajności) lub inwertorowe (lekkie, o dużej wydajności). Z racji prostoty metody ceny maszyn są "na każdą kieszeń", ale takie spawarki używa się od zastosowań domowych po przemysł stoczniowy.
Doskonalsza metoda to TIG (ang. Tungsten Inert Gas), gdzie elektroda jest nietopliwa wolframowa, gaz ochronny obojętny typu argon czy hel musi być dostarczany oddzielnie, a jako materiał do łączenia potrzebny jest dodatkowy drut. Maszyny dla tej metody stanowią często potężne agregaty zdolne do spawania aluminium (co wymaga prądu zmiennego AC) i innych "trudnych" dla spawalnictwa metali. Z racji wspomnianego aluminium, jest to bardzo często wykorzystywana metoda w blacharstwie samochodowym, ale nie tylko.
MIG/MAG (ang. Metal Inert Gas / Metal Active Gas) - w tym przypadku spawamy elektrodą topliwą (de facto drutem) przy pomocy dostarczanych z zewnątrz gazów obojętnych jak hel i argon (MIG) lub aktywnych typu dwutlenek węgla (MAG). Z pojęciem MIG/MAG nieodłącznie kojarzy się półautomat spawalniczy (na zdjęciu model Galagar Alumig 2300 4x4). Urządzenie to zaopatrzone jest w podajnik drutu, gdzie w momencie rozpoczęcia spawania przez spawacza, jest on automatycznie podawany przy jednoczesnym rozpoczęciu płynięcia gazu. Najnowocześniejsze półautomaty wyposażone są w dziesiątki funkcji i ustawień, dzięki czemu spawanie tego typu jest względne najprostsze. Ale coś za coś, najwyższej klasy maszyna może kosztować nawet i kilkanaście tysięcy złotych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz