poniedziałek, 4 czerwca 2012

Krótko o pistoletach lakierniczych

źródło: sata.pl
źródło: sata.pl
Branża lakiernicza to wbrew pozorom skomplikowany temat związany nie tylko z farbami, ale i ze sprzętem do malowania. Obecne modele pistoletów lakierniczych cechuje wysoka jakość wykonania, a także poziom zaawansowania technologicznego, który pozwala na uzyskiwanie ciekawych efektów porównywalnych na przykład do  metody hot-stamping w poligrafii. Produkty tego typu możemy obecnie podzielić na kilka charakterystycznych grup.
Najstarszą wykorzystywaną technologią jest tak zwane HP czyli High Pressure (wysokie ciśnienie). Pistolety lakiernicze tego typu do prawidłowej pracy potrzebują wysokiego ciśnienia przy stosunkowo niedużym zapotrzebowaniu powietrza. Największa wada to duże rozpylenie materiału - i tym samym duże straty środków lakierniczych - związane właśnie z wysokim ciśnieniem pracy, nawet do 4 bar.
Nowsza technologia nosi oznaczenie HVLP (High Volume Low Pressure), a więc w skrócie "niskociśnieniowa". Tutaj ciśnienie jest niższe (zakłada się, że do 2,5 bara), ale pobór powietrza zdecydowanie wyższy niż w HP. Oczywistym jest, że pistolety lakiernicze HVLP pozwalają na oszczędność materiału, wyższy transfer nanoszonej farby / lakieru, lecz przy zapotrzebowaniu na mocniejszy kompresor.
LVMP (Low Volume Middle Pressure) to kolejna ewolucja - tutaj mamy porównywalne ciśnienie jak w przypadku HVLP, a dodatkowo zapotrzebowanie na sprężone powietrze zostało obniżone. Inna nazwa dla tej technologii to RP, wykorzystywana przez znanego producenta osprzętu lakierniczego Sata.
Najbardziej zaawansowane narzędzia noszą oznaczenie LVLP (Low Volume Low Pressure). Tutaj przy niskim poborze powietrza i niskim ciśnieniu około 1,5 bara, możemy liczyć na efektywne nanoszenie materiału nawet do 75% - po prostu nie tracimy materiału, a dodatkowo malowanie jest dokładne i precyzyjne.
Jaki pistolet lakierniczy wybrać? Rzecz jasna im efektywniejsza technologia tym wyższa cena; druga sprawa, że na przykład branża motoryzacyjna lubuje się w pistoletach HP, gdzie mimo strat lakieru malowanie jest najszybsze. Odpowiedź jest jedna - każdy musi sam przeanalizować do czego jest mu dany sprzęt potrzebny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz