źródło: handlowiec-rs.pl |
Pneumatyka od lat stanowi ważną dziedzinę w przemyśle maszynowym. Jak pokazują analizy i badania statystyczne, sprężone powietrze stanowi czwarte medium na świecie po elektryczności, gazie ziemnym i wodzie. Zalety używania na przykład narzędzi pneumatycznych - w porównaniu do elektrycznych - to oczywiście bezpieczeństwo oraz teoretycznie dłuższa żywotność. Kluczowe dla samego stworzenia powietrza pod ciśnieniem są oczywiście sprężarki. Najpopularniejsze są oczywiście kompresory śrubowe i tłokowe.
W przypadku sprężarek śrubowych, jak widoczny na zdjęciu model Shamal GK, kluczowy jest mechanizm polegający na zmniejszaniu przestrzeni pomiędzy pracującymi śrubami od ssących otworów do otworów tłocznych. Jak można się domyślić, technologia ta wymaga bardzo wysokiej jakości wykonania i precyzji, co odbija się na cenie takich maszyn. Koszt z całym osprzętem (m.in. osuszacz ziębniczy) może sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych. W zamian za to otrzymujemy produkt, który przy prawidłowej eksploatacji może przeżyć właściciela.
Co jednak pozostaje dla przeciętnego zjadacza chleba? Sprężarka tłokowa, czyli maszyna oparta na klasycznym silniku tłokowym. Tutaj parametry, wytrzymałość i precyzja nie są tak wygórowane jak w przypadku "śruby", ale cena równoważy wszystko (od kilkuset złotych). Warto zaznaczyć, że w przypadku zastosowań domowych typu napompowanie kół od roweru, wystarczy nam produkt prosto z marketu. Jeśli jednak ma to być maszyna, która ma na siebie zarabiać - jak chociażby warsztat samochodowy czy lakiernik - to nie oszczędzajmy i kupmy kompresor w jednej z wielu specjalistyczny firm. Możemy liczyć wtedy na fachowe porady i serwis co najmniej gwarancyjny, co znacząco obniży koszty ewentualnych awarii. To ważne, bo sprężone powietrze jest w cenie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz