poniedziałek, 26 listopada 2012

Układy hydrauliczne i ich zastosowanie

źródło: crt.pl
źródło: crt.pl
Hydraulika jest dziedziną techniki, która zajmuje się zagadnieniami związanymi z ruchem cieczy w rurach, kanałach, rzekach itp., oddziaływaniem na ruch cieczy i wykorzystywaniem własności płynów do celów użytkowych. Układy hydrauliczne stosowane są z powodzeniem w przemyśle ciężkim, okrętowym, budownictwie i lotnictwie. Lekkie i małogabarytowe elementy układu hydraulicznego mogą przenosić znaczne siły. Precyzyjna, szybka i bezstopniowa zmiana prędkości siłowników i silników hydraulicznych, jest również jedną z zalet, dzięki której elementy hydrauliczne znalazły zastosowanie wszędzie tam gdzie potrzebne są duże siły (nawet do kilku ton) i stosunkowo duża prędkość działania.
Podstawowy układ hydrauliczny składa się z trzech części: zasilającej (pompa cieczy, zbiorniki), sterującej (zawory sterujące, pedał sterujący itp.), wykonawczej (siłownik hydrauliczny itp.). Od układu hydraulicznego wymaga się możliwości sterowania prędkością ruchu tłoka urządzenia wykonującego pracę (np. sterowanie ramieniem koparki, sterowanie klapą samolotu, hamulcem w samochodzie, prasą hydrauliczną itp.).
Płyny stosowane w układach hydraulicznych muszą spełniać określone parametry. Jednym z ważniejszych parametrów jest współczynnik lepkości cieczy. Przy zbyt dużej lepkości wzrastają straty przepływu, pojawiają się większe siły tarcia, układ reaguje zbyt wolno i spada jego sprawność. Zbyt mały współczynnik lepkości oznacza duże straty energii w układzie, spowodowane poślizgiem i wyciekami, wzrasta zużycie części spowodowane zbyt małą grubością warstwy smarującej. Bardzo ważne są też odpowiednia gęstość cieczy, właściwości smarne, kinematyczny współczynnik lepkości i inne. Najczęściej stosowane w układach są różne odmiany olejów hydraulicznych, cechujące się właściwościami dopasowanymi dla konkretnego układu. Dzięki swoim licznym zaletom układy hydrauliczne skutecznie konkurują z ich mechanicznymi i elektrycznymi odpowiednikami, znajdując coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach życia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz