poniedziałek, 29 października 2012

Prąd elektryczny podstawowe zagadnienia

źródło: varta.pl
źródło: varta
W XXI wieku świat nie mógłby funkcjonować bez elektryczności. Zdecydowana większość maszyn i przedmiotów codziennego użytku zasilana jest prądem elektrycznym. Znajomość praw i zagadnień związanych z elektrycznością, pozwoliła na ogromny rozwój ludzkości na przestrzeni wieków. Prąd elektryczny to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych w materiale. Nośnikami ładunków w zależności od rodzaju materiału są najczęściej jony (elektrolity) lub elektrony (metale). Metale są jednymi z najlepszych przewodników. Zawierają dużą ilość wolnych elektronów, które mają możliwość swobodnego przemieszczania się wewnątrz materiału. W dobrych przewodnikach takich jak miedź i srebro, występuje prawie tyle samo wolnych elektronów, co elektronów krążących wewnątrz atomu.
Przepływ prądu elektrycznego wywoływany jest obecnością napięcia, a możliwy jest tylko w obwodzie zamkniętym (w obwodzie otwartym nie ma przepływu prądu). Otwieranie i zamykanie obwodu elektrycznego może się odbywać za pomocą łącznika. Obwód elektryczny składa się z następujących elementów: a) źródła napięcia (np. akumulator, prądnica, ogniwo galwaniczne) – w źródle napięcia występuje siła działająca na ładunki elektryczne, powodująca ich ruch w jednym kierunku b) odbiornika – urządzenie zasilane prądem elektrycznym (telewizor, mikrofalówka, telefon komórkowy) c) przewodów łączących źródło z odbiornikiem – przewodnik (np. miedziany drut) w oplocie z materiału izolującego (tworzywo sztuczne).
Wartość prądu elektrycznego mierzy się przy pomocy amperomierza. Jednostką natężenia prądu elektromagnetycznego jest Amper. Natężenie prądu wyraża szybkość przepływu ładunków elektrycznych przez przekrój poprzeczny przewodnika. Aby dokonać pomiaru natężenia prądu, amperomierz należy podłączyć szeregowo do obwodu, a jego opór powinien być jak najmniejszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz