środa, 12 grudnia 2012

Czujniki stosowane w nowoczesnych autach

źródło: gazelo.pl
źródło: gazelo.pl
Sterowanie silnikiem nowoczesnego samochodu wymaga ciągłego pomiaru prędkości obrotowej i chwilowego położenia kątowego walu korbowego oraz wartości podciśnienia w układzie dolotowym. Określenie tych wielkości konieczne jest do sterowania układem zapłonowym, a także wtryskiem paliwa. W technice motoryzacyjnej najszersze zastosowanie znalazły czujniki indukcyjne, Halla oraz fotooptyczne. Najczęściej wykorzystywane są do pomiaru prędkości pojazdu, pomiaru prędkości obrotowej elementów silnika, jako czujnik położenia wału korbowego, czujnik spalania stykowego itp. Najstarszy i najtańszy w produkcji jest czujnik indukcyjny. Swoje działanie opiera na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Jest stosunkowo prosty w budowie: na ferromagnetycznym rdzeniu nawinięta jest cewka, który umieszcza się w pobliżu koła sygnałowego z odpowiednio ukształtowanymi zębami.

poniedziałek, 26 listopada 2012

Układy hydrauliczne i ich zastosowanie

źródło: crt.pl
źródło: crt.pl
Hydraulika jest dziedziną techniki, która zajmuje się zagadnieniami związanymi z ruchem cieczy w rurach, kanałach, rzekach itp., oddziaływaniem na ruch cieczy i wykorzystywaniem własności płynów do celów użytkowych. Układy hydrauliczne stosowane są z powodzeniem w przemyśle ciężkim, okrętowym, budownictwie i lotnictwie. Lekkie i małogabarytowe elementy układu hydraulicznego mogą przenosić znaczne siły. Precyzyjna, szybka i bezstopniowa zmiana prędkości siłowników i silników hydraulicznych, jest również jedną z zalet, dzięki której elementy hydrauliczne znalazły zastosowanie wszędzie tam gdzie potrzebne są duże siły (nawet do kilku ton) i stosunkowo duża prędkość działania.

poniedziałek, 29 października 2012

Prąd elektryczny podstawowe zagadnienia

źródło: varta.pl
źródło: varta
W XXI wieku świat nie mógłby funkcjonować bez elektryczności. Zdecydowana większość maszyn i przedmiotów codziennego użytku zasilana jest prądem elektrycznym. Znajomość praw i zagadnień związanych z elektrycznością, pozwoliła na ogromny rozwój ludzkości na przestrzeni wieków. Prąd elektryczny to uporządkowany ruch ładunków elektrycznych w materiale. Nośnikami ładunków w zależności od rodzaju materiału są najczęściej jony (elektrolity) lub elektrony (metale). Metale są jednymi z najlepszych przewodników. Zawierają dużą ilość wolnych elektronów, które mają możliwość swobodnego przemieszczania się wewnątrz materiału. W dobrych przewodnikach takich jak miedź i srebro, występuje prawie tyle samo wolnych elektronów, co elektronów krążących wewnątrz atomu.

środa, 26 września 2012

Cechy wtryskiwaczy w układach wtryskowych

źródło: delphi.com
źródło: delphi.com
Wtryskiwacze znajdują zastosowanie w benzynowych układach wtryskowych oraz w układach wtryskowych silników z zapłonem samoczynnym. Niezależnie od typu systemu wtryskowego układ paliwowy każdego z nich ma następujące zadanie: tak przygotować parametry paliwa, aby jego dawka podana przez wtryskiwacze utworzyła mieszankę paliwowo-powietrzną, potrzebną do prawidłowej pracy silnika. Należy pamiętać, że cały osprzęt dzisiejszego silnika i nie tylko silnika, podporządkowany jest przede wszystkim minimalizacji emisji szkodliwych składników w spalinach, a następnie minimalizacji zużycia paliwa. Wynika to z rosnących wymagań narzucanych przez odpowiednie organy administracyjny, określonych w normach, które są aktualizowane co kilka lat.

poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Materiały kompozytowe w przemyśle

źródło: purnal.pl
źródło: purnal.pl
Współczesne technologie wytwarzania materiałów oferują niemalże nieograniczone możliwości przy produkcji elementów pojazdów, wyspecjalizowanych maszyn, narzędzi, urządzeń użytku codziennego itp. Materiały kompozytowe, ze względu na właściwości nieosiągalne w żadnych innych materiałach, stały się jednymi z najpopularniejszych w przemyśle. Kompozyty są to tworzywa, które składają się z dwóch lub więcej faz. Najbardziej znane materiały kompozytowe to eternit, żelazo-beton, szkło zbrojone siatką z metalu, węgliki spiekane, cermetale i inne. Ze względu na sposób w jaki są umacniane, dzieli się je na dyspersyjne (umacniane cząstkami) i włókniste (umacniane włóknami ciągłymi lub ciętymi). Możliwy jest szeroki wachlarz kombinacji, przy tworzeniu kompozytów (osnowa metaliczna, polimerowa, ceramiczna, metalowe włókna, związki ceramiczne, węglowe itp.), a kompozycja zależy od tego jakie ostatecznie właściwości są pożądane przez projektanta.

środa, 18 lipca 2012

Izotermiczne środki transportu a ATP

źródło: izotermy.eu
źródło: izotermy.eu
Przewóz produktów żywnościowych, w szczególności produktów należących do grupy łatwo-psujących się (świeże mięso, wędliny, nabiał, owoce) wymaga, aby transport - w tym transport międzynarodowy - spełniał specjalne warunki. W celu zapewnienia bezpieczeństwa transportowanej żywności, powstała specjalna umowa międzynarodowa / konwencja ATP regulująca wymagania dotyczące warunków przewozu oraz klasyfikująca specjalne środki transportu. Wyróżnia się między innymi izotermiczne środki transportu, lodownie i chłodnie.
Izotermiczne środki transportu – są to pojazdy z nadwoziem wyposażonym w izolację termiczną ograniczającą wymianę ciepła z otoczeniem. Warstwa izolacyjna najczęściej wykonana jest ze specjalnej pianki PU o grubości nie mniejszej niż 35 mm (dla nadwozi izotermicznych wartość globalnego współczynnika przenikania ciepła, powinna wynosić poniżej 0,7 W/m2K dla IN oraz poniżej 0,4 W/m2K dla IR). „Izotermy” stosowane są najczęściej do przewozu leków, produktów żywnościowych nie wymagających utrzymania stałej temperatury wewnątrz nadwozia lub transportu żywności na niewielkie odległości. Ze względu na brak źródła chłodu, wewnątrz izotermy nie ma możliwości utrzymania temperatury na stałym poziomie.

środa, 4 lipca 2012

Łatanie dziur w uszkodzonym silniku

źródło: renault.com
źródło: renault.com

Metody regeneracji części z wykorzystaniem tworzyw sztucznych, są metodami niedrogimi i łatwymi w użyciu. Zazwyczaj wymagają mniejszych kwalifikacji niż metody konwencjonalne (napawanie, natryskiwanie), a swoją trwałością niejednokrotnie dorównują metodom konwencjonalnym. Do załatania dziury w uszkodzonym bloku silnika należy użyć specjalnego kleju, łaty z metalu oraz włókien szklanych. Przed przystąpieniem do klejenia należy zeszlifować krawędzie w miejscu w którym doszło do uszkodzenia (kąt ukosowania 45%). Przygotowane w ten sposób krawędzie należy posmarować klejem, a następnie przykleić w to miejsce przygotowaną wcześniej zaślepkę z metalu. Następnie należy pokryć naprawiane miejsce warstwą waty szklanej, przyklejając watę szklaną za pomocą żywicy epoksydowej (epidian + utwardzacz). Po upływie kilku godzin, żywica się utwardza, a element jest gotowy do dalszej eksploatacji.

piątek, 15 czerwca 2012

Koparko-ładowarki na topie

źródło: hsw.pl
źródło: hsw.pl
Jeśli przeprowadzilibyśmy wśród firm budowlanych i przedsiębiorców ankietę, jaka maszyna jest najbardziej uniwersalna podczas prac - bez wątpienia wskazano by na koparko-ładowarkę. Ten popularny pojazd jest nieodłącznym elementem każdego placu budowy, a jego wszechstronność sprawia, że w Polsce istnieje wręcz swoisty fenomen na jednoosobowe firm typu "usługi koparko-ładowarką". Przypomnijmy kilka założeń technicznych związanych z tą specyficzną maszyną.
Podstawowy wyróżnik koparko-ładowarki to oczywiście połączenie na jednym podwoziu dwóch maszyn: koparki przeznaczonej do oddzielania urobku i dalszego jego transportu oraz typowej ładowarki czołowej. W przeważającej większości podwoziem jest ciągnik kołowy (pojazd gąsienicowy może być "mocniejszy", ale mniej "mobilny" na dłuższe dystanse do przebycia i tym samym transport drogowy bywa utrudniony), a to ze względu na wymienianą już wcześniej uniwersalność i możliwości samodzielnego dojazdu na miejsce planowanych robót. Na terenie Polski koparko-ładowarki klasyfikowane są bowiem jako pojazdy wolnobieżne i tym samym można je prowadzić po drogach mając zwykłe prawo jazdy B.

poniedziałek, 4 czerwca 2012

Krótko o pistoletach lakierniczych

źródło: sata.pl
źródło: sata.pl
Branża lakiernicza to wbrew pozorom skomplikowany temat związany nie tylko z farbami, ale i ze sprzętem do malowania. Obecne modele pistoletów lakierniczych cechuje wysoka jakość wykonania, a także poziom zaawansowania technologicznego, który pozwala na uzyskiwanie ciekawych efektów porównywalnych na przykład do  metody hot-stamping w poligrafii. Produkty tego typu możemy obecnie podzielić na kilka charakterystycznych grup.
Najstarszą wykorzystywaną technologią jest tak zwane HP czyli High Pressure (wysokie ciśnienie). Pistolety lakiernicze tego typu do prawidłowej pracy potrzebują wysokiego ciśnienia przy stosunkowo niedużym zapotrzebowaniu powietrza. Największa wada to duże rozpylenie materiału - i tym samym duże straty środków lakierniczych - związane właśnie z wysokim ciśnieniem pracy, nawet do 4 bar.
Nowsza technologia nosi oznaczenie HVLP (High Volume Low Pressure), a więc w skrócie "niskociśnieniowa". Tutaj ciśnienie jest niższe (zakłada się, że do 2,5 bara), ale pobór powietrza zdecydowanie wyższy niż w HP. Oczywistym jest, że pistolety lakiernicze HVLP pozwalają na oszczędność materiału, wyższy transfer nanoszonej farby / lakieru, lecz przy zapotrzebowaniu na mocniejszy kompresor.

piątek, 25 maja 2012

Spawanie dla laików

źródło: galagar.pl
źródło: galagar.pl
Spawalnictwo, a dokładniej mówiąc spawanie elektryczne, to temat rzeka. Dla przeciętnego użytkownika kryje się pod tym hasłem tylko "spawarka", czyli maszyna, która za pomocą prądu jest w stanie połączyć dwa kawałki metalu. Jest w tym uogólnieniu oczywiście część prawdy, ale żeby zrozumieć ideę spawania trzeba mieć zdecydowanie więcej informacji chociażby o samych metodach spawalniczych. Powszechnie przyjęło się, że istnieją trzy główne rodzaje spawania elektrycznego, które - każde z osobna - może się przydać i przydaje się w zupełnie innych sytuacjach. I tak mamy niewiele mówiące laikowi nazwy MMA, TIG oraz MIG/MAG, które w telegraficznym skrócie postaramy się opisać.
Na początku najprostsza i najstarsza metoda, a więc MMA (ang. Manual Metal Arc Welding). Tutaj za pomocą spawarki pomiędzy elektrodą topliwą (pokrytą "otuliną", która podczas topienia się elektrody staje się niejako warstwą ochronną dla spawu, gazem ochronnym) a spawanym materiałem, powstaje łuk elektryczny topiący spawany materiał. Elektroda jest tym dodatkowym materiałem, która łączy spawane elementy. Urządzenia do spawania MMA dzieli się na transformatorowe (ciężkie, o małej wydajności) lub inwertorowe (lekkie, o dużej wydajności). Z racji prostoty metody ceny maszyn są "na każdą kieszeń", ale takie spawarki używa się od zastosowań domowych po przemysł stoczniowy.

czwartek, 17 maja 2012

Bagger - koparka największa z największych

źródło: wikipedia.pl
O koparce wielonaczyniowej Bagger 288 słyszał każdy miłośnik ciężkiego sprzętu. Przypomnijmy najważniejsze, szokujące wręcz fakty. Długość około 240 metrów przy wysokości 96 metrów, waga 13500 ton. Pobór mocy z zewnętrznego źródła szacowany na 16,5 megawatów, a prędkość maksymalna to aż 10 metrów na minutę. Ostatnia wartość koparki robi wrażenie, nasuwają się tutaj tarcze warszawskiego metra (ostatnio było o nich trochę w mediach) o swojskich nazwach "Anna" i "Maria", których wydajność oceniana jest na 10 metrów na dobę. Oczywiście to totalnie coś innego i nie można tego porównywać w żaden sposób, ale fakt iż Bagger 288 potrafi się w ogólne poruszać przy swoich gabarytach jest warty zaakcentowania.

Targi maszyn w Poznaniu ITM 2012 i aż 6 głównych paneli tematycznych

źródło: mtp.pl
HAPE, Innowacje-Technologie-Maszyny, Mach-Tool, Surfex, Transporta i Metalforum to najbliższa seria specjalistycznych targów na poznańskich MTP. Od 29 maja do 1 czerwca 2012 będzie można zobaczyć najnowsze trendy i technologie z bardzo szeroko pojętej branży maszynowej. Ciekawie zapowiada się przede wszystkim "salon obrabiarek" czyli Mach-Tool, gdzie z pewnością nie zabraknie interesujących pokazów, warsztatów i laboratoriów. Na Innowacje-Technologie-Maszyny można - jak w zeszłym roku - liczyć na prezentacje spawalnicze i gatunku automatyki przemysłowej.
Dobrze się stało, że organizatorzy rozdzielają poszczególne zagadnienia na osobne panele tematyczne. Oznacza to, że jest takie zapotrzebowanie na coraz bardziej szczegółowe tematy, jest zainteresowanie coraz bardziej fachowymi poradami i prezentacjami. Widać to zresztą było już w poprzednich latach, gdzie nowoczesne stoiska z multimedialnymi elementami prezentacji cieszyły się naprawdę dużą popularnością wśród konkretnej grupy odwiedzających. W tym roku dla takich osób przygotowano dodatkowy salon Nauka dla Gospodarki. Zapowiada się interesująco.

wtorek, 15 maja 2012

Witamy!

Temat maszyn jest nieograniczony. W subiektywny sposób będziemy opisywać własne przemyślenia związane z ogólnie pojętą tematyką maszyn, urządzeń i sprzętu ciężkiego. Zapraszamy!